مقایسه لاراول و وردپرس

مقایسه لاراول و وردپرس


مقایسه لاراول و وردپرس ، امروزه طراحی وب سایت از اهمیت ویژه ایی برخوردار است به دلیل آن که تمامی شغل ها به سمت اینترنتی شدن می روند و برای آن که بتوان در کسب و کار برند خود را داشته باشید، لازم است که از یک وب سایت بهره ببرید. حال بسیاری از شما به دنبال یادگیری طراحی وب سایت با نرم افزار های مختلف می باشید.

شما در طراحی وب سایت تکنولوژی های متعددی برای توسعه وب سایت برای انتخاب دارید. به طور کلی می توان آن ها را به CMS ها (مانند وردپرس، جوملا، دروپال) و Framework ها (مانند لاراول، سیفونی) تقسیم کرد.

هر یک از این تکنولوژی های توسعه وب دارای ویژگی هایی هستند که به واسطه آن ها انتخاب مناسبی برای نوع خاصی از وب سایت ها به حساب می آیند. پس در همین قدم اول اگر سوال شما این است که لاراول بهتر است یا وردپرس ؟

باید بدانید برای چه پروژه ایی می خواهید از این دو تکنولوژی بهره ببرید. به دلیل آن که هر کدام از آن ها برای یک نوع پروژه مناسب می باشند و خصوصیات مربوط به خود را دارند. در این مقاله به بررسی مزایا و کاربرد های ورد پرس و لاراول می پردازیم و تفاوت های آن ها را بیان می کنیم، بنابراین برای کسب اطلاعات بیشتر تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

کدام تکنولوژی توسعه وب را انتخاب کنیم؟

لازم به ذکر است که گاهی تکنولوژی های توسعه وب حتی آن هایی که در یک گروه از CMS یا Framework قرار دارند (مثلا وردپرس و دروپال که هر دو CMS هستند) به خاطر هزینه و زمان توسعه بسیار متفاوت شان نه بخاطر توانایی های فنی آن ها، یکی بر دیگری ترجیح داده می شود.

مسئله دیگر نیز تصور عموم از تکنولوژی های وب است. تعصب برخی بر روی یک تکنولوژی خاص و در نظر نگرفتن امکانات، شرایط و ورژن های جدید تکنولوژی ها باعث شده تصویری غیر واقعی از برخی از آن ها در نزد عموم به وجود آید. مثلا در ابتدا وردپرس یک سیستم وبلاگ بود.

اما امروز با توسعه فراوان و تیم پشتیبانی عظیم خود تبدیل به یک CMS قدرتمند شده است که می تواند از وب سایت های شرکتی و خبری تا وب سایت های فروشگاهی را سرویس دهی کند.

از سوی دیگر توان حرفه ایی و تجربه توسعه دهنده هر تکنولوژی اهمیت بسیاری دارد. یعنی در بسیاری مواقع این توان فنی توسعه دهنده است که درصد موفقیت پروژه را مشخص می کند و نه امکانات تکنولوژی.

مثلا ما در CMS ها توسعه دهندگان تازه کار بیشتری در بازار داریم، طبیعی است که تازه کاران در این حوزه پروژه های ناموفق زیادی دارند و به طبع مشتریان ناراضی زیادی به وجود می آورند. در این حالت نیز ممکن تمرکز افراد و نتیجه گیری آن ها از توسعه دهنده به تکنولوژی منحرف شود و یکی را به جای دیگری مقصر بدانند.

نکات بسیار مهم:

ما در کار خود زیاد می شنویم که برنامه نویس خوب زیاد داریم اما برنامه نویس خیلی خوب کم پیدا می شود و برخی پروژه ها برنامه نویس خیلی خوب نیاز دارند. لازم به ذکر است که این مقدمه ایی برای مقایسه تکنولوژی های وب و اینکه چقدر توانایی این را دارند که علیرغم سادگی برای متخصصان (در اکثر پروژها) برای افراد عادی دشوار باشد.

وردپرس چیست؟

وردپرس چیست؟

می توان اذعان داشت که وردپرس پر طرفدار ترین سیستم مدیریت محتوا یا همان CMS است. موفقیت این سیستم به موارد زیر وابسته است:

می توان بیان کرد که این سیستم مدیریت محتوا از PHP و MySQL استفاده می کند. همان گونه که بیان کردیم، در ابتدا وردپرس یک سیستم تولید محتوا برای وبلاگ نویسان بود اما با افزوده شدن امکانات و تحول زیاد آن تبدیل به یک CMS بسیار قوی شد که بتواند سیستم های فروشگاهی را نیز سرویس دهی کند.

در بیان مقایسه لاراول و وردپرس ، وردپرس دارای افزونه ها، قالب های فراوانی است که اضافه کردن هر نوع امکاناتی را به آن آسان کرده است. البته بیشتر این پلاگین ها رایگان است و به خاطر استفاده زیاد از آن مشکلات فنی و امنیتی آن ها در سطح مطلوبی قرار دارد.

ویژگی های وردپرس چیست ؟

شاید از معروف ترین و مهم ترین ویژگی های وردپرس سادگی آن است. نه تنها برای توسعه دهندگان تازه کار آسان است بلکه برای صاحب وب سایت که می خواهند در ادامه با وب سایت کار کنند اطلاعات آن را به روز رسانی و یا نگهداری نمایند، کار به نسبت بسیار ساده است.

از آنجایی که هر سه وب سایت در گوگل یک وب سایت  از وردپرس استفاده می کند، توسعه دهندگان زیادی در سراسر دنیا در قالب تیم هایی در حال توسعه، بهبود، رفع خطاها، ایمن سازی وردپرس هستند. برای همین در صورت به وجود آمدن مشکلی، با یک جستجوی ساده شما به پاسخ مناسبی خواهید رسید. چون احتمالا کسی پیش از این به این مشکل بر خورده و به آن در اینترنت پاسخ داده شده است و یا آن که در صورت مطرح کردن مشکل سریعا پاسخ را دریافت خواهید کرد. همین موضوع نیز سبب می شود که شما به راحتی با این تکنولوژی وب بتوانید کارهای وب سایت را انجام دهید و در صورت بروز مشکل آن را بیابید.

لازم به ذکر می باشد که وردپرس دارای آرشیو بزرگی از افزونه ها است که مدام در حال افزایش و بهبود هستند. بنابراین در صورت نیاز به امکانات بیشتر بر روی وب سایت شما می توانید از این افزونه ها بهره ببرید.

سازگاری وب سایت با موتورهای جستجو بسیار استراتژیک و مهم است. یک وب سایت سازگار با موتور جستجو امکان این را فراهم می کند که مطالب بیشتری از وب سایت فهرست شده و در نتیجه رتبه بهتری برای وب سایت کسب شود. وردپرس نیز با این سازگاری و با کمک پلاگین های سئو امکان بهتری برای موفقیت سئو فراهم کرده است.

از آنجایی که کاربران وردپرس زیاد هستند. مشکلات و حفره های امنیتی آن بسیار سریع تر کشف و رفع می گردند. اما باید خاطر نشان کرد که این وظیفه مدیر و نگه دارنده وب سایت است که با به روز رسانی وب سایت آن را ایمن نگه دارد. شما می توانید با چند راه کار ساده امنیت را فراهم کنید، این موضوع را می توانید در مقاله های قبلی ما مطالعه فرمایید.

لازم به ذکر است که وردپرس یک CMS متن باز است. این به معنای آن است که شما برای استفاده از آن نیازی به خریداری لایسنس ندارید و به راحتی می توانید کارهای خود را انجام دهید. و هم چنین می توان اذعان داشت در تهیه هاست نیز نیازی به خریداری مجوز ها نخواهید داشت و می توانید وردپرس را رایگان استفاده کنید.

لاراول چیست؟

لازم به ذکر می باشد که لاراول Laravel یکی از معروف ترین فریم ورک های PHP بر اساس معماری MVC برای توسعه اپلیکیشن های تحت وب است. این فریم ورک متن باز تحت لیسانس MIT ارائه شده است. این فریم ورک PHP که بر روی اجزای symphony توسعه داده شده، اساسی مناسب برای استفاده از کدهای قابل اعتماد و تست شده فراهم می کند. لاراول کارهایی چون ارتباط با مواردی که در زیر بیان می شود را بسیار راحت و آسان کرده است :

لاراول چیست؟

ویژگی های لاراول چیست؟

مقایسه لاراول و وردپرس ، لاراول خیلی سریع توانست به فریم ورکی محبوب نزد توسعه دهندگان تبدیل شود و بسیاری از افراد در سرتاسر دنیا از این سیستم استفاده می کنند. شاید از ویژگی های مهم این فریم ورک PHP بتوان به سادگی و سرعت بالای آن اشاره کرد که سبب شده کارهای وب سایت را راحتی انجام گیرد . در ادامه به بررسی ویژگی های لاراول می پردازیم، با ما باشید.

از ویژگی های بسیار خاص لاراول می توان به موارد زیر اشاره کرد:

مقایسه وردپرس و لاراول :

مقایسه لاراول و وردپرس ،همان گونه که در ابتدای مقاله شرح داده شد، هر تکنولوژی وب ویژگی هایی دارد که در نهایت این ویژگی یکی را نسبت به دیگری نسبت به هر پروژه اولویت می دهد.

حال بیایید این دو سوال زیر را با هم بررسی کنیم تا بدانیم هر کدام از این سیستم ها برای چه کاری مناسب می باشند:

لاراول برای چه پروژه هایی مناسب تر است؟

لاراول به طور حرفه ایی چالش های متداول پیش روی هر توسعه دهنده را حل کرده است، به موارد زیر توجه فرمایید:

بسیاری افراد در ساخت محصول سفارشی مثلا خودرو از نقطه صفر آغاز می کنند، برخی نیز به دنبال سفارشی سازی قطعات آماده می روند. استفاده از یک چارچوب فوق العاده مانند لاراول، مانند داشتن یک کارگاه عالی با ابزارهای بسیاری است تا این کار را انجام دهید.

در حالی که با استفاده از یک برنامه مانند وردپرس، مانند شروع به مونتاژ یک ماشین می کنید، چیزی است که برای یک کار خاص مثلا وبلاگ نویسی فراهم شده است. هر دو دارای مزایا و معایب خود را دارند.

یک ماشین سفارشی (مانند لاراول) زمان زیادی برای توسعه نیاز دارد، توسعه، نگهداری، یادگیری، خطاها و اشتباهات زیادی در این مسیر وجود دارد. اما از سوی دیگر منعطف و سفارشی بودن برای اهداف خاصی که توسعه داده شده به خوبی عمل می کند.

اما در مقابل در وردپرس، کمتر چیزی را از پایه شروع می شود، برنامه نویسی، خطاها، نگه داری کمتری نیاز است؛ در مقابل انعطاف پذیری کمتر بوده و پیش فرض هایی درباره عملکرد نهایی وب سایت وجود دارد. و قسمت های مختلف باید به خوبی به هم متصل شوند تا مشکلات فنی و امنیتی در پی نداشته باشند. که در اینجا حرفه ایی بودن توسعه دهنده برای این نقاط حساس ضروری است.

طراحی سایت با لاراول و وردپرس

وردپرس برای چه پروژه هایی مناسب تر است؟

همان گونه که بیان شد، وردپرس یک سیستم مدیریت محتوا است. بنابراین اگر پروژه زیر رده پورتال مبتنی بر محتوا مانند وبلاگ، روزنامه، آموزش، نمونه کارها قرار گیرد، پس وردپرس انتخاب اول است.

این اصلا معنا نمی دهد که لاراول تمام ویژگی های عالی مدیریت محتوا را از صفر ایجاد کند، چون قسمت های مختلفی باید توسعه داده شوند: ذخیره خودکار پیش نویس، گالری تصاویر، برچسب ها، دسته ها و غیره.

از سوی دیگر، اگر پروژه شما پر از اقدامات مبتنی بر کاربر مانند ثبت نام، پیام های داخلی، آپلود محتوا، رای گیری، تطبیق پروفایل، سوابق پرداخت و موارد مشابه باشد، پس کد سفارشی مبتنی بر فریم مانند لاراول بسیار بهتر است.

مقایسه لاراول و وردپرس ، برای اینکه منصفانه نظر بدهیم، همه اینها ممکن در وردپرس با کمک پلاگین ها قابل پیاده سازی باشد، اما برای پروژه های بلند مدت و بزرگ نگه داری و اتصال اجزا به ساختار و به روز رسانی ها می تواند کار بسیار دشواری باشد و سیستم در نهایت آن چالاکی لازم را نداشته باشد.

برای سفارش وب سایت خود می توانید با ما در سیف دیزاین در ارتباط باشید.

مطالب مرتبط


طراحی رابط کاربری ui و ux

طراحی رابط کاربری (UI)

رابط کاربری : رابط کاربری یا User Interface مخفف UI می ‌باشد و در زبان فارسی آن را با عنوان رابط، واسط یا نمای کاربری و بیشتر با گرافیک ظاهری اپلیکیشن و یا سایت می ‌شناسیم. می توان اذعان داشت که رابط کاربری شامل المان ‌های دیداری یک محصول می ‌شود. ...

چرا طراحی با وردپرس مناسب است

چرا طراحی وب سایت با وردپرس یک انتخاب مناسب می باشد؟

اهمیت طراحی سایت با وردپرس چیست؟ امروزه یکی از مهم ترین راه های موفقیت در هر کسب و کاری، داشتن یک وب سایت مرتبط با کارتان می باشد. داشتن یک وب سایت بسیار مهم است و شما می توانید با استفاده از آن در دنیای نوین اینترنت مطرح شوید و ...